Minigolf Klub Aarhus mangler klubfaciliteter eller plads til et 18 hullers konkurrence Minigolf anlæg, indendørs eller udendørs.

Er det dit eget ønske eller er du repræsentant for en forening eller gruppering?
For forening eller gruppering
Forening eller gruppering
Minigolf Klub Aarhus
Beskrivelse
MKA har på 5 år markeret os ved at blive en af landets største minigolf klubber, vi har allerede vundet adskillige DM medaljer, rykket op i Elitedivisionen, og fået udtaget 2 landsholdsspillere, stor vækst i antallet af medlemmer og har afholdt flere Jyske Mesterskaber og 1 enkelt DM på banetypen Minigolf Open Standard, (MOS).
Minigolf Klub Aarhus er pt. lokaliseret hos en kommerciel baneejer på Taget af Bruuns Galleri med denne type bane (MOS). Denne banetype er ikke en anerkendt banetype ved EM og VM og spilles som en pseudo form for minigolf i Europa. Derfor mangler MKA et konkurrence anlæg for kunne fortsætte den udvikling klubben er i. Et sådan anlæg kan fylde alt fra 600 - 800m2 (Eternit) til 1000 - 1500m2 (Filt/Beton). Et indendørs anlæg vil være fantastisk, da klubben vil have mulighed for at træne året rundt, samtidig med at man vil kunne tiltrække store mesterskaber.
Placeringen hos en kommerciel baneejer er selvsagt ikke en holdbar løsning i længden, bl.a. fordi 95% af kontingentet går til "baneleje" for vores medlemmer. Derudover har vi ingen råderet og medbestemmelse over anlægget. Vi har ingen klubfaciliteter til rådighed, og vores medlemmer har ekstra udgifter ved alt, selv ved toiletbesøg.
Minigolf er en sport der er i stor fremgang og sporten passer perfekt ind i filosofien bag regeringens "Bevæg dig for Livet" kampagne, især er sporten perfekt for senior idræt, som er et segment vi også har medlemsfremgang på i øjeblikket. Derudover er sporten et super alternativ for unge under 18 år, som ikke lige er til Fodbold, Håndbold osv.
Minigolf er sammen med DIF i øjeblikket igang med projekter i andre byer, hvor man samler nogle af de mindre sportsgrene under samme tag. Dette kunne f.eks. være Minigolf, Petanque, Billard, Dart, Bridge osv. osv. På denne måde kan man få en synergieffekt i forhold til udnyttelse af hinandens kompetencer og stærke sider, til sponsorarbejde, administration, drift af anlæg og på denne måde lette nogle af alle de opgaver, som mange små foreninger kæmper med i dagligdagen, især pga. manglen på frivillige eller ildsjæle med de rette kompetencer.
Med venlig hilsen.
Mikkel Brandstrup Sartor
Formand for MKA - Minigolf Klub Aarhus
Hvor skal idrætsfaciliteten placeres?

56.131969635867, 10.194647311939